|
Arsinoen vaikutusvaltaa
Sillä aikaa kun Turms oli auguurin kanssa vuorelle enteitä näkemässä Arsinoe oli aiheuttanut majapaikassa hämminkiä: majataloon kannettu senaattori Valerius Tertius oli sairaskohtauksen saatuaan kannettu majataloon ja oli varma, että Arsinoe oli hänen kuollut puolisonsa. Myös majatalon isäntä oli luullut nähneensä oman vaimonsa, kun Arsinoe käveli atriumissa ja tarkasteli, oliko pölyt kunnolla pyyhitty penaateista.
Turms havaitsi, että Valerius Tertiuksen päästä oli ratkennut verisuoni. Valerius Tertius oli varma, että jumalat olivat saattaneet hänet tähän taloon, jossa Arsinoe muistutti häntä vaimosta ja Turms diagnosoi hänen vaivansa. Hän kutsui Turmsin perheineen taloonsa kestiystäviksi, mikä oli hyvä asia, sillä majatalon isäntä epäili, että Turmsin perheen läsnäolo majatalossa tuottaisi hänelle tappiota, niin outoja asioita oli talossa alkanut tapahtua heidän saavuttuaan.
Majatalon isäntä selvitti Turmsille, mitä Valerius Tertiuksen suku oli miehiään ja mitä hankaluuksia saattaisi Turmsille koitua Valeriuksen kestiystävänä, mutta Turms uskoi enemmän enteisiin ja päätti noudattaa Valerius Tertiuksen kutsua. Majatalon isäntä kirjoitti laskun, joka oli Turmsin mielestä niin suuri, että hän arveli majatalon isännän ruokkineen koko Rooman hänen kustannuksellaan, mutta Valerius Tertius otti maksaakseen laskun. Isäntä oli hämmästynyt: ”Ihmeitä tapahtuu talossani. Roomalainen maksaa vieraan laskun!”
Turms saattoi Arsinoen kanssa Valerius Tertiuksen tämän kotiin, jossa Tertius tähdensi orjilleen, että näiden tuli totella vieraita. Turms kehotti orjia hakemaan heidän tavaransa majatalosta. Nämä eivät ensi alkuun olleet ymmärtävinään, mutta taloudenhoitaja, joka oli etruski, tunnusti ymmärtävänsä etruskien kieltä. Hän selosti Valeriusten alkuperää ja väitti tuntevansa Turmsin: ”Tunnen sinut hymystäsi. Tunnen sinut kasvoistasi.” Kun Turms kertoi nimensä, taloudenhoitaja ehdotti, että Turms käyttäisi itsestään nimitystä Turnus. Turmsin kosketuksesta taloudenhoitaja alkoi vavista ja kiitti, että Turms oli koskettanut häntä, halpaa miestä.
Ajan mittaan taloudenhoitaja opetti Turmsille ja Arsinoelle latinaa oppien itse samalla kreikkaa ja ”kävi siitä kopeaksi” arveli Turms.
Turms ja Arsinoe saivat havaita, että Valerius Tertius oli äveriäs mies, vaikka elelikin yksinkertaisesti. Hänen politiikassa menestyneet veljensä pitivät häntä kaiken kaikkiaan yksinkertaisena, mutta kuten Turms totesi, sellaisia maa-aloja ja niin suurta rikkautta kuin Tertius Valerius ei lahjaton ihminen saa kootuksi.
Arsinoen hoivissa Tertius Valerius toipui halvauksestaan ja Arsinoe muuttui eteväksi taloudenhoitajaksi: ”Turvallisuus on naisen paras onni. Salli siis minun pitää tämä olotilani.” hän sanoi Turmsille.
Hannan kova kohtalo
Turms ja Arsinoe opettelivat roomalaisten tavoille, kävivät sirkuksessa ja perehtyivät paikallispolitiikkaan, kuullen muun muassa roomalaisten sankarista Coriolanuksesta, joka onnistui saamaan kansan vihat niskaansa ja joutui lähtemään kaupungista. Coriolanuksen maine urheana soturina auttoi häntä pääsemään naapurimaassa suosioon.
Turms saattoi verrata kreikkalaisten sirkushuveja nyt roomalaisiin. Ne saivat hänet toteamaan, että roomalaiset olivat suden kansaa, sillä kisat olivat verenvuodatusta eivätkä pelkästään taiturimaisia esityksiä. Vuoden pimeimmälle ajalle oli oma juhlansa, saturnalia, meidän joulumme edeltäjä, sillä tavallisesti niin säästäväiset roomalaiset heltyivät antamaan saturnalian aikana lahjoja toisilleen. Saturnalian menoihin kuului myös hullunkuninkaan päivää muistuttavat tavat, sillä tuolloin orjat ja herrat saattoivat vaihtaa paikkaa ja rohkeat pilkapuheet lentelivät.
Arsinoe yritti saada Turmsiin vähän kunnianhimoa, jotta Turms ryhtyisi johonkin tuottoisaan hommaan. Hän jopa ehdotti, että Turms hankkiutuisi jonkun ylhäisen naisen rakastajaksi saavuttaakseen yhteiskunnallisesti merkittävän aseman.
Lisäksi Arsinoe oli huomannut, että Hanna oli raskaana. Hänestä oli siis päästävä eroon. Ensin häntä ruoskittiin sen selvittämiseksi, kuka oli hänen odottamansa lapsen isä. Sitä Hanna ei paljastanut. Lopulta Arsinoe päätti myydä Hannan orjaksi. Turms vaati että Arsinoe ottaisi selvää, minkälaiseen paikkaan Hanna myytäisiin. Arsinoe lupasi: "Järjestän kaiken parhain päin puolestasi, kun olet niin herkkätunteinen.” Tämä lupaus riitti Turmsille eikä hän ajatellut asiaa sen koommin.
|