|
Luola-asukkaiksi
Arsinoe ei ollut aivan tyytyväinen, kun kävi ilmi, että sikanien luona heidän oli tyydyttävä asumaan luolassa. Ensimmäisen luolassa nukutun yön jälkeen Turms alkoi suunnitella jatkavansa matkaa, mutta näki käpertyneen siilin luolan suuaukon edessä ja muisti Lars Tularin, jonka Dionysios uhrasi meren jumalille. Tämähän oli sanonut, että oli aamulla nähnyt ovensa edessä käpertyneen siilin, joka hänen olisi pitänyt ymmärtää varoitukseksi. Tämän muistaessaan Turms arveli, että oli parasta jäädä sikanien luon.
Hän perehtyi sikanien tapoihin ja uskomuksiin ja joipa heidän voimajuomaansa, joka sai kaikki kiinteät esineet läpinäkyviksi.
Mikon oli niin ihastunut tuohon juomaan, että nautti sitä jatkuvasti ja lopulta ilmeisesti menehtyi siihen. Turmsin ja Arsinoen perheeseen kuuluva Hanna-tyttönen kasvoi ja kaunistui ja Arsinoe suunnitteli hänen myymistään orjaksi, sitten kun hän ja Turms lapsineen muuttaisivat takaisin sivistyneeseen maailmaan.
Perheriita syntyi, kun Arsinoen hiukset muuttuivat mustiksi ja Turms naureskeli, että nyt Arsinoella ei ollut värjäysaineita. Arsinoe puolestaan väitti, että surkea elämä metsässä sikanien parissa oli masentanut hänet niin, että hiusten värikin oli muuttunut.
Perheeseen syntyi toinen lapsi, tyttö, vähän sen jälkeen, kun Mikon oli kuolut ja Arsinoe oli katkera, että hänen piti synnyttää ilman lääkärin apua, mutta synnytys sujui hyvin eikä Mikonia olisi tarvittukaan.
Turmsin ja Arsinoen poika oli saanut nimensä Hiuls pöllön huudon mukaan ja tyttären Turms nimesi Mismeksi sen naisen mukaan, joka toi hedelmällisyyden jumalatar Demeterille vettä.
Uutisia ulkomailta
Vähän aikaa sikanien luona asusti pythagoralainen, joka opetti Turmsille tasakylkisen kolmion ja neliön ihmeitä, mutta tämä lukujen maailma ei saanut Turmsia samalla tavoin valtaansa ja pyhtagoralainen jatkoi matkaansa.
Arsinoen kissa oli tappanut pienen sudenpennun, jonka Turms oli tuonut lapsille lemmikiksi ja raivostuneena Tums iski kissan kallon mäsäksi. Hanna oli nähnyt teon ja Turms pyysi, että tämä ei kertoisi Arsinoelle kissan kuolemasta. Hanna lupasi. Hänestä oli hyvä, että hänellä oli yhteinen salaisuus Turmsin kanssa. Hän muisteli yhä lämmöllä sitä, miten Turms oli ottanut hänet syliinsä, kun hän Segestassa pelkäsi pyhän koiran kuoleman aiheuttaman kansan surun muuttuvan häneen kohdistuvaksi vihaksi ja väkivallaksi.
Haavan lehti lammen pinnalla oli jälleen merkki Turmsille siitä, että tämä rauhallinen elämä metsässä oli päättyvä. Lähistölle oli tullut kauppias ja hänen seurassaan suurkuninkaan orja, joka halusi tutustua maanpiiriin. Häneltä Turms sai kuulla Marathonin taistelusta ja kreikkalaisten liikehdinnästä. Turmsista alkoi tuntua, että hän ei enää ollut turvassa, koska oli syypää Kybelen temppelin polttamiseen.
Sikanit ja kauppias tekivät kauppaa vakiintuneeseen tapaansa: kauppias jätti myyntivarastonsa näytille ja poistui paikalta, sikanit tulivat ja valikoivat tarvitsemansa ja jättivät maksuksi turkiksia ja muuta luonnontuotetta.
Välityspalkkioksi Turms onnistui saamaan kukkaron kultarahoja ja nyt näytti mahdolliselta, että hän perheineen voisi jatkaa matkaa löytääkseen nykyistä turvallisemman asuinseudun.
Tyrheenikauppiaalla oli kaulassaan pronssinen merihevonen. Turms oli saanut samanlaisen Himerassa Lars Alsirilta.
Hän oli varma, että hänen suojelushenkensä oli lähellä ja hän oli tuntevinaan sen hipaisun olkapäässään. Tuo tunne antoi iloa ja turvallisuutta.
|