Arsinoe teeskentelee jaloa
Turmsin perhettä ryhdytään häätämään majatalosta, sillä siellä on tapahtunut kaikenlaisia yliluonnollisia poltergeist- tyyppisiä juttuja – esineitä putoillut itsestään lattialle, jne. Etruskitaustainen isäntä uskoo Turmsilla olevan yliluonnollisia kykyjä, mutta Turmsia väite vain ärsyttää. Onneksi paikalle tuodaan sairaskohtauksen saanut vanha patriisi Tertius Valerius. Hän ei nauti yleistä arvonantoa, sillä hänen veljensä ovat häntä etevämpiä politiikassa. Valerius on kuitenkin varakas mies, ja se riittää Arsinoelle, joka alkaa heti hoivailla miestä. Naisen motiivit ovat tietenkin selvät: raha. Hänhän ei ole mikään jalo luonne, ei sinne päinkään. Valerius on kohtauksensa aikana luullut Arsinoeta kuolleeksi vaimokseen ja hän päässyt näin keskustelemaan vaimovainajansa kanssa.
Valeriuksen vieraina
Toivuttuaankin vanhus uskoo vaimovainajansa ottaneen hetkeksi Arsinoen hahmon. Myös majatalon isäntä on pannut merkille Arsinoen muodonmuutoksen. Muistamme, että Arsinoen kasvot muuttuivat hetkittäin niin, että niiltä saattoi kuvastua jokin havaitsijalle tuttu ihminen. Valerius kutsuu hoivaajansa perheineen vieraakseen taloonsa, jossa vanhat ja laiskat orjat laiminlyövät tehtäviään. Hän jopa maksaa majatalon laskun, jonka suuruutta Turms ihmettelee: onko hän kestinnyt koko Rooman asukkaat. Valeriuksen perilliset käyvät kuitenkin levottomiksi, kun vieraat loisivat talossa heidän perintönsä kustannuksella.
Tyhjäntoimittaja Turms
Turms ja Arsinoe pääsevät osallistumaan sirkus- ja muihin huveihin isäntänsä kustannuksella. Turms on tyytyväinen joutenoloon, mutta Arsinoe alkaa marista, että Turmsin pitäisi hankkia jotakin työtä, sillä nyt hän on aivan mitätön tyhjäntoimittaja – Mismekin saa hävetä isäänsä. Turms jättää muistuttamatta, että Misme ei ole hänen tyttärensä, joskin tyttö on kyllä häneen kiintynyt jopa enemmän kuin äitiinsä. Olisiko naisella tarvetta saada Turms välillä pois talosta, että voisi paremmin kietoa Valeriuksen pauloihinsa? Sinänsä hän on nyt tyytyväinen, sillä hän tuntee olonsa talossa turvatuksi – tavoite, joka hänellä on ollut koko ajan.
Ei-toivottu raskaus
Tarina kääntyy ikäväksi kun Arsinoe huomaa Hannan olevan raskaana. Arsinoe epäilee, että tyttö on ansainnut kehollaan ja kätkenyt saamansa rahat, jotka tietenkin kuuluisivat isäntäväelle. Turms tuntee tiettyä syyllisyyttä tytön opettamisesta pahoille tavoille, mutta hän ei usko olevansa syynä raskauteen – hänhän on todistettavasti hedelmätön. Arsinoe antaa ruoskia tyttöä saadakseen selville, kenen kanssa tämä on maannut, mutta turhaan.
Arsinoen kosto
Lukijalle ei oikein selviä, epäileekö Arsinoe Turmsia lapsen isäksi. Turmsin kykenemättä estämään Hanna myydään välittömästi orjaksi. Turms yrittää saada Arsinoeta hankkimaan tälle hyvän isännän, mutta pienistä vihjeistä ymmärrämme, että lupauksistaan huolimatta Arsinoe kostaa tytölle myymällä tämän huonoon paikkaan. Epäilen, että tyttöparka päätyy halpaan bordelliin. Tuntuu hieman epäuskottavalta, että Turms on tahdoton raukka, joka ei pysty pelastamaan häneen rakastunutta tyttöä. Olisiko tämä epämiellyttävä juonenkäänne syynä siihen, että tämä lukujakso ei minua oikein innostanut? Siitä puuttuu tavanomainen keventävä huumori.
|
Palautetta |
Lähetä palautetta! |
Pihlanto Pekka 20091030 (20091030) o Ajk kotisivu o Turms o WebMaster