Asko Korpela
21 Shvejk päivystää sotaan lähdön

Hashek: Kunnon sotamies Shvejk

Napoleonko se sanoi, että armeija marssii vatsallaan. Siitä on enemmän tai vähemmän tässä lukujaksossa kysymys. Mutta hiiren illalliseksi eikä oikein siksikään jää kymmenen miehen voimin noudettu täydennys muonavarastoon. Ja rintamalle ollaan lähdössä.

 

Tiedättekö mitä gaki on?

Jo edellä on esitelty suursyömäri Baloun, Shvejkin seuraaja, yliluutnantti Lukáshin uusi sotilaspalvelija, tshekkiarmeijan Gargantua. Nyt höperö eversti Schröder esitelmöi ruoka-aiheesta. Tiedättekö ikä on gaki? No se on intialainen ravitsemusalan käsite: nälkäisten henkien tila. Siihen saatetaan tietysti ruuan puutteessa joutua. Siihen saatetaan sotaretkellä helpostikin joutua. Ei tietysti miehistö, he näkevät vian nälkää, mutta herraskaisempiin muoniin tottuneet upseerit. Eversti Schröderille tulee gaki vasikan munuaisten puutteesta ja Lukáshia uhkaa gaki niin kauan kuin ahmatti Baloun on hänen sotilaspalvelijansa. Gakia enteilee myös pataljoonan muonavarastolle lähetetyn kymmenen miehen osaston kohtalo. Muonavarasto on kiinni eikä siellä kuulemma tarkoitettuja säilykkeitä olekaan.

 

Shvejk nuokkuu puhelimen ääressä

Sillä välin Shvejk on komppanian toimistossa puhelimen ääressä viestejä vastaanottamassa. Shvejk nuokkuu, puhelimen luuri roikkuu poissa paikoiltaan. Välillä Shvejk kuuntelee. Kuuluu kaikenlaista, ei toimi niin kuin telefooni Afrikassa: toinen puhuu häntään ja toinen kärsää käyttää. Kuuluu chat-tyyliin monia puheluita, Aivan muitakin kuin Shvejkin kautta 11 täydennyskomppanialle tarkoitettuja. Leviää käsitys, että huomenna lähdetään rintamalle, Venäjän rintamalle. Shvejkin unia ei tällainen tieto paljon häiritse. Aamulla sitten vasta herää keittiöltä kantautuvaan kahvin tuoksuun.

 

Onko evästä sotaretkelle?

Aamulla yliluutnantti Lukásh, komppanian komentaja soittaa ja kyselee säilykkeidenhankintaretken tuloksia. Kiville meni retki. Lukáshilla on gaki, kun Baloun on taas ahmaissut isäntänsä annokset. Uusi sotilaspalvelija on saatava. Ja sitten on päällystön strateginen neuvottelu eversti Schröderin toimistossa. Sen neuvottelun kuitenkin jo etukäteen täydellisesti pilannut kirjureiden hankkima kollikissa. Se oli yön aikana kakkinut taistelukartalle ja lajilleen uskollisena yrittänyt sitten kaivaa tuotokselleen kuopan haudatakseen sen. Siinä tuiskeessa oli raapinut pahanpäiväisesti kartan riekaleiksi ja rintamalinjoja merkkaavat liput pois paikoiltaan. Tuotos oli ajautunut ympäri karttaa. Aamun neuvotteluissa eversti tietenkin tökkää sormensa kissanpaskaan. Siihen päättyy konferenssi. Kissan hankkinut kirjuri viedään päävartioon pidettäväksi siellä kunnes eversti toisin määrää. Teto sotaan lähdöstä osoittautuu jonkun liikkeelle laskemaksi huhupuheeksi. Kukaan ei lopulta tiedä lähdetäänkö vai ei. Shvejk kertoo kompp anian vääpeli Vanekille yhden täysin päättömistä kaskuistaan. Puhelimesta tulee salakielisanoma komppanian reitistä, jota pitkin täydennyspataljoona lähtee Galitsian rajalle.

 

Palautetta 

Lähetä palautetta! 


Kirjoita otsikko palautteelle

Kirjoita palauteteksti tähän


Kirjoita nimesi tähän. (Nimettömiä ei huomoida.)

..ja sähköpostiosoitteesi

Tämän palauteviestin saa Asko Korpela



Asko Korpela 20060130 (20060130) o  SP-osoite o AJK kotisivu o Shvejk