Manner Asta 
08 Kirjan luonne muuttui hetkeksi

Proust: Kadonnutta aikaa etsimässä
Jo hetken aikaa ihmettelin, että juuri kun olin päässyt kirjoittamasta, että kirjassa vallitsee ikään kuin positiivinen tunnelma, niin yhtäkkiä teksti on kaikkea muuta kuin kauniin asian kuvaamista. Tai oikeammin ehkä olisi sanoa, että asiaa kuvattiin vähemmän positiivisesti. 
 
 

Murrosikä ?

Nyt taitaa sitten jo selvitä pojan ikä . Ainakin kolmesta eri seikasta saattaisi päätellä, että murrosikä on käsillä. 

" Ei kannata puhua mokoman yksinkertaisennaisen kanssa, joka ei osaa edes omaa kieltään" sivulla 190 kuvaa hyvinkin sitä, mitä murrosikäinen helposti lähimmästään ajattelee. Francoisen arvostelu on tuotu tässä kohtaa hyvinkin kärkevästi esiin ja kuitenkin koko muu kirja on ollut eri linjoilla. Tosin ehkä aiemmin on kuvattu vain muiden mietteitä ja pojan omat näkemykset ovat puuttuneet. Myös tunteiden ailahtelut tulivat hyvin esiin. 

Hermoheikon pojan odottamat suukot äidiltä ovat vaihtuneet toisenlaisten suukkojen ja hyväilyjen odotukseksi. "Yksinolon huumaan" liittyvät kuvitelmat maalaistytön syliin saamisesta ja kuvitelmat siitä, miltä tämä nautinto tuntuisi täyttivät nuoren pojan pään. Hän nautti luonnosta jo sinänsä ja nyt hän odotti naista saapuvaksi. Sivulla 193 oleva lause "Toive naisen ilmaantumisesta siis teki luonnon viehätyksen minusta huumaavammaksi, mutta toisaalta luonnon viehätys laajensi naisen muutoin liian rajoittuneeksi jäävää viehätystä" pisti minut kyllä hiljaiseksi. en oikein tiedä mitä tällä lauseella haettiin. Kuvaako tämä mahdollisesti sitä, että maalaistyttö kelpaisi syliin, mutta ei esimerkiksi vaimoksi? Tarkoittiko tämä lause oikeastaan mitään sen syvällisempää ? En päässyt asiasta selvyyteen. 

Vaikka ajatukset olivat sanoisinko hurjia (niin Francoisen arvostelu kuin unelma naisesta), niin silti sisällä sisimmässään poika oli edelleen aika epävarma. Tämä tunne on varmaan ihmisellä voimakkaimpana juuri murrosiässä. hän mietti itsekseen, että osaisiko edes puhua tuolle odottamalleen naiselle. Tähän epävarmuuteen voisi ehkä sitoa myös sen pohdinnan, joka koski elämyksiä ja miten ihmiset kokivat samatkin asiat eri tavalla. 
 
 

Epäsovinnaisen tavan vai sadismin kuvausta ?

Kumpaakohan Proust on mahtanut alun perin halunnut kuvata, joko epäsovinnaista "rakkaussuhdetta" vaiko sadisimia ja pahuutta ? 

Tämä kohta tässä kirjassa on ollut mielestäni todella haastava. Proust kuvaa Vinteuilin tyttären ja hänen naisystävänsä tapaamista. Sitä ennen hän kertoo herra Vinteuilin tuskaisesta elämästä ja muutenkin ikään kuin johdattelee siihen, että karheaäänisen tytön elämäntapa oli kaikin tavoin väärin tämän isän muistoa kohtaan. Kuitenkin luettuani tämän pätkän, ajattelin itsekseni, että ehkä Proust oli sittenkin halunnut kuvata , miltä ns. pahasta ihmisestä todella tuntuu. Tähän päätelmään tulin, kun olin ensin lukenut sivulla 203 olevan lauseen "Ehkä hän oli olisi kuvitellut, että pahuus on niin harvinainen … outo tila, jonne oli rauhoittavaa paeta, jos hän olisi osannut erottaa itsessään ja kaikissa ihmisissä sen välinpitämättömyyden itse aiheuttamaansa tuskaa kohtaan, joka … on julmuutta, kauheaa ja ikuista julmuutta ". JA sitten, mielestäni ensimmäisen kerran tässä kirjassa, alkoi aivan toisenlaisen asian kuvaus. Itse asiassa palattiin kirjalle ominaisten asioiden kuvaamiseen.

 

Palautetta 

Lähetä palautetta! 


Kirjoita otsikko palautteelle

Kirjoita palauteteksti tähän

Kirjoita nimesi tähän

..ja sähköpostiosoitteesi

Tämän palauteviestin saa Asta Manner ja kopion Asko Korpela



Asko Korpela 20040418 (20040418) o o AJK kotisivu o Proust