Asko Korpela 
12 Häiden jälkinäytös

Pamuk: Nimeni on Punainen
Häät päästiin pitämään siis sittenkin häiriöttä, laillisuuden rajoja hipoen, ikään kuin varkain kuitenkin. Mutta sellainen on kutina, että ei tämä vielä tähän pääty. Kirja on vasta puolessa, mutta he saivat jo toisensa ja elivät onnellisina elämänsä loppuun. Näin ei voi olla. Jotakin on vielä tulossa. 
 
 

34 Minä olen Seküre

Ensin puhuu Seküre. Pitääkin aikamoisen saarnan pojille. Heillä on nyt uusi isä. Häneltä on jo vaadittu avioliiton ehtona hyvää käytöstä poikia kohtaan, nyt esitetään kovat ukaasit pojille. Kara puolestaan onkin valmis rakastamaan poikia niin kuin omiaan. Ei kun asetutaan taloksi. Mutta ukin kalmon haju tulee auttamattomasti vastaan, kun sisään käydään. Eipä päästä häiden jälkitunnelmista eikä hääyön ihanuuksista tavanomaiseen tyyliin nauttimaan. Vanhempi pojan pentelekin esittää kaikenlaisia kiusallisia kysymyksiä. Ihan on kuin juuri joulupukkiin uskonsa menettämässä. Jotakin on toisin kuin pitäisi. Miksi ei ukkia pääse katsomaan? Tuleeko äiti varmasti samaan sänkyyn poikien kanssa kuten aina ennenkin? Miksi ei hengistä saa kertoa satua? Muuta ei puutu kuin että pojat kysyisivät: Mikä täällä haisee? Vihdoin pojat nukahtavat. Samoin äiti. 

Mutta pian äiti herää hiestä märkänä. Ihan kuin kuuluisi jotakin ääniä. Ja aivan oikein: Hasan on tullut. Ei luovu suosiolla. Hän hyökkää avoimesti: uusi avioliitto on laiton. Isänmaan ja uskonnon puolesta henkensä kaupalla taistelevaa veljeä on syvästi loukattu. Tästä ei hyvä seuraa. Tuomarin luo heti huomenna. Kiduttamalla sitten selvitetään kumpi on syytön! Selkäpiitä karmii. 
 
 

35 Minä olen hevonen

Sitten on taas tämän kirjan erikoisuus. Miksi tätä nimittäisi? Ympäröivän luonnon episodi. Ei se oikein sitäkään ole. Hevosella on joka tapauksessa suunvuoro. Kertoo kuin ihminen. Välillä unohtuukin, ettei ole. Ei ole hevonenkaan, vaan hevosen kuva, miniatyristin aikaansaannos. Siitä syystä liittyy myös tarinaan. Mitäpä on pollella asiaa? Eipä juuri mitään. Välimerkkinä toimii. Ettei tarina ihan valtoimeen lentoon ryöstäytyisi. 
 
 

36 Nimeni on Kara

Sitten palataan taas asiaan. Aamu valkenee ja on aika paljastaa Eno efendin kuolema sekä pojille että kaikelle kansalle. Jälkimmäinen tapahtuu näin meikäläisen mielestä yllättävällä tavalla: itkien ja niin äänekkäästi valittaen, että naapurusto varmasti sen kuulee. Eno ukin kuolema on tosiasia, mutta epätietoisuus sen syistä leijuu sumuverhon tavoin hänen ympärillään. Vaikka naapurusto pitäisikin kuolemaa luonnollisena, on myös niitä jotka tietävät tai aavistelevat muusta olevan kysymys. Eno ehkä on tapettu. Mutta kuka voisi olla teon tekijä. Varjo lankeaa synkkänä Karankin päälle, jopa Seküren päälle. Heitä epäilee Husein, Seküren lanko. Myös Husein on epäiltyjen joukossa, Kara ainakin epäilee Huseinia, samoin minä. Sitten on koko joukko epäiltyjä, nimittäin miniatyristit. Joku heistä voisi olla teon takana. Tämä kauhistuttava syntinen kirja voisi olla heidän motiivinsa tavalla tai toisella. 

Mutta ei vain paikalliselle väestölle ole Enon kuolemasrta ilmoitettava, vaan kirjan takia myös hyvin korkealle taholle, ylieunukille. "Tieto Eno efendin kuolemasta saatettakoon heti ateljeen tietoon. Hautajaisiin osallistukoon koko miniatyristien ammattikunta." Mikä onkaan kirjaprojektin nykytila?

 

Palautetta 

Lähetä palautetta! 


Kirjoita otsikko palautteelle

Kirjoita palauteteksti tähän

Kirjoita nimesi tähän. (Nimettömiä ei huomoida.)

..ja sähköpostiosoitteesi

Tämän palauteviestin saa Asko Korpela



Asko Korpela 20050517 (20050517) o SP-osoite o AJK kotisivu o Pamuk