|
Taas on tehty eräänlainen urotyö. Luettu antiikin klassikko, jonka kaikki ovat tuntevinaan, mutta jonka yllättävän harva on alusta loppuun lukenut. Eivät edes ne tuttavani, jotka ovat latinisteja tai kirjallisuutta työkseen opettajia, ole tähän kokonaisuutena perehtyneet.
Teos oli hieman erilainen kuin olin kuvitellut. Etukäteismielikuva koostui laajemmista purjehduskuvauksista ja sankaritekojen sarjasta. Eepos osoittautui selviytymistarinaksi, jossa etukäteissuunnittelulla on vähäinen osuus. Ajaudutaan vahingosta toiseen. Laivaväki vähenee ja lopulta haihtuu olemattomiin.
Sankari vai antisankari?
Odysseus olisi tosi hankala ja epäluotettava matkatoveri. Eepoksen monineuvo joutuu korjailemaan omia jälkiään eikä valvo tarpeeksi miehistöään. Naiset ovat kautta koko matkan hänestä hyvin kiinnostuneita, mutta usein ovat hankalasti kannoilta karistettavia. Hän on mestari syöttämään tekaistuja tarinoita jopa omille ystävilleen.
Jumalilla on ratkaiseva osuus tapahtumien kulussa. Useiden vuosien ajan kaikki menee mönkään huonosti hoidetun taivaallisen suhdetoiminnan takia. Loppuvaiheessa Odysseuksen sponsori Athene pelastaa miekkosen monesta pulmasta , jostain syystä toisinaan ithakalaisen Mentorin hahmossa.
Kannattava älyllinen sijoitus
Huolimatta odottamattoman raaoista ihmisten käsittelytavoista sekä tarinoiden ja sepitteiden toistoista teos oli avartava katsaus välimerelliseen muinaiskulttuuriin ja ajatusmaailmaan. Tavattomasta nimistögalleriasta seuloutui esiin joukko maineikkaita hahmoja, monet jalompia kuin Odysseus itse. Ehkä kiinnostus antiikkiin on muutoinkin nousussa; eräänä esimerkkinä Yleisradion tuottamat jyhkeät tiedeohjelmat,
|