Hellä Pirjo
09 Vierashan oli Odysseus -oveluudestaan kuulu

Homeros: Odysseia

 

Vieraan henkilöllisyys selviää

Vihdoin, vihdoin kertoo Odysseus kuka hän on, kun on majaystäviksi jo tultu. Kun faiakit ovat viihdyttäneet vierasta lauluilla ja tansseillaan, on nyt Odysseuksen vuoro kertoa juurta jaksaen kuka hän on ja miten hän on saarelle joutunut. Monenlaisia vaivoja on matkoilla ollut ja matkakumppanit ovat kaikki jääneet matkan varrelle. Kalypso tarinan me lukijat jo tunnemme. Nyt Odysseus kertoo kikoneitten kanssa käydyistä taisteluista, mainitsee lyhyesti vierailusta lootofagien saarella. Pääosan laulussa saa kuitenkin kyklooppiseikkailu.

 

Mies monineuvo

Odysseusta kutsutaan usein mies monineuvoksi ja esitteleepä hän itsensäkin laulun alussa "Laerteen olen poika, Odysseus, jonk' oveluutta ihmiset mainitsee, ylös taivaan kantavi maine."

Kieltämättä hän on näppärä keksimään konsteja päästä pälkähästä - joskin vaikea on aina tietää, milloin omin avuin, milloin jumalten suosiollisella avustuksella. Mutta kyllä Odysseus yltiöpäistä rohkeuttaan ja uteliaisuuttaan myös joutuu hankaliin tilanteisiin. Tosin jumalilla taitaa monesti olla sormensa pelissä myös tässä. Ehkä oveluus onkin kehittynyt, kun on ollut pakko selvitä lukuisista tukalista tilanteista, joihin varovaisempi ei olisi edes joutunut.

Troian puuhevonen oli ovela keksintö ujuttaa akhaijien joukkoja kaupungin muurien sisäpuolelle, mutta kaiken kaikkiaan varsin riskialtis yritys. Yrityksen onnistumisen varmaan ratkaisi jumalten päättämä sodan lopputulos. Tässä laulussa on pitkän merimatkan jälkeen päädytty kyklooppien naapurisaareen. Tältäkin saarelta on löydetty ruokaa yllin kyllin nälkäisten miesten ravinnoksi. Odysseusta kuitenkin kiinnostaa naapurisaari ja sen asujaimet, joihin hän lähtee parhaimpien miestensä kanssa tutustumaan. Jäämällä mässäilemään juustoja Polyfemoksen luolaan Odysseus miehineen hankkiutuukin pahaan pinteeseen. No luolasta selvitään Odysseuksen nokkelien keksintöjen ja viinin turvin. Mutta olisiko miesten turma vältetty, jos juustot olisi kannettu ulos luolasta syötäviksi - jos niitä nyt ylipäätään piti käydä syömään omin luvin?

Päälle päätteeksi Odysseus pilkkahuudoillaan saa sokean kykloopin heittelemään kiviä laivansa päälle ennen kuin on päästy turvaan. Kivet eivät osu, mutta ei episodi kovin neuvokkaalta ja ovelalta vaikuta. Etenkin kun kyklooppi manaa isänsä Poseidonin tekemään lopun Odysseuksen kotitiestä. Mieleen tulee väistämättä Sammon ryöstöstä palaava Lemminkäinen, joka laulullaan säikyttää kurjen herättämään Pohjolan emännän.

 

Palautetta 

Lähetä palautetta! 


Kirjoita otsikko palautteelle

Kirjoita palauteteksti tähän


Kirjoita nimesi tähän

..ja sähköpostiosoitteesi

Tämän palauteviestin saa Pirjo Hellä ja kopion Asko Korpela



Asko Korpela 20030310 (20030310) o o AJK homepage o Odysseia