|
Auf dem Ölberge Vom Vorübergehen Von den Abtrünnigen Die Heimkehr Von den drei Bösen
Öljymäellä
Pakenee talvea öljyvuorelle. Mitenkähän tämä Ölberg (öljyvuori) pitäisi kääntää. Öljyvuori sanaa on taidettu Raamatussakin käyttää, mutta jotenkin kuulostaa oudolta. Jaha, niinhän se onkin: ei öljyvuori vaan 'öljymäki'. Se kuulostaa tutulta. Niin taitaa olla myös 'viinimäki', ei ainakaan 'viinivuori'. Viinitarha kuulostaa tutulta ja luontevalta. Ehkä siis voisi olla öljytarha. Kaksi tärkeätä maataloustuotetta, joita Suomessa ei tuoteta ja sen vuoksi tuotantoympäristön nimikin vähän epävarma. Mäenrinteessähän viiniköynnöksiä näkee ja oliivipuut ovat tavallisesti kukkuloiden rinteillä. Kärpäsistä ja hyttysistä on puhe, mutta mitä ovatkaan nämä 'Götzen'? Idoliksi ja epäjumalaksi mainitaan Babylonin sanastossa. Entä sitten 'dickbäuchige Feuer-Götzen'? Sellaista ei babylon tunne. Lieneekö siis vain puu- eikä kun tulijumala. Minäkö konttaisin, ryömisin - ei ikinä. Pahuudella aloitan päiväni. Kylmällä kylvyllä ärsyttää talven kylmyyttä. - Hyve siitä meilläkin on tehty - avantouinnista. Itsekin olen yli 30 asteen pakkasessa avannossa pulahtanut. Sattuma ja arpakuutio viattomuuden symboleina.
Ohi kulkemisesta
Mistä hän nyt ohi kulkeekaan? Ei ainakaan vaahtoavasta narrista. Missä mielessä vaahdonnee? Vaikenemaan vaatii ja narrin suuta jopa pitää kiinni. Apinaksi ja röhkiväksi siaksi nimittelee. Jotakin tulipatsaista ja suuresta kaupungista mainitsee. Jaha: mitä ei rakastaa voi, se täytyy ohittaa. Siinä sitä ohittamista, yhtä viisaasti sanottu kuin Wittgenstein: mistä ei voida puhua, siitä on vaiettava.
Uskonluopioista
Jopa onkin outo ja hirviömäisen oloinen sana: Abtrünning - uskonluopio siis, jonkinlainen 'renegade'. Mitähän ovat nämä Dunkler und Munkler? Olisiko jotakin pimeätä? Ofenhocker nyt kuitenkin on varmaan 'uuninpankolla istuja'.Entä sitten Possenreisser? - Jokeri siis.
Olemme uudelleen hurskaita. Niin sanovat luopiot. Mitä jumalisuutta on se, että on jumalia, mutta ei jumalaa?
Kotiinpaluu
Mitä sitten on tämä kotiinpaluu? Paluuta yksinäisyyteen? Ihmisten kesken villi ja vieras. Mutta täällä olet kotonasi. Täällä voit puhua kaikkien esineiden kanssa suoraan ja vilpittömästi. Vaarallisemmalta tuntui ihmisten keskellä kuin eläinten keskellä. Oi autuas hiljaisuus ympärilläni! Ihmisten keskuudessa oppii pois ihmisistä. Hyviksi itsensä nimittävät ovat myrkyllisimpiä kärpäsiä. Lopultakin on nenäni ihmisten hajusta vapaa.
Kolmesta pahasta
Unessa maailmaa punnitaan. Se joka siunaamaan on oppinut, osaa myös kirota. Mitkä ovatkaan maailman kirotuimmat asiat? - Himo, vallanhimo, itsekkyys. Näinköhän nuo käännettäisiin: Wollust, Herrschsucht, Selbstsucht? Ja sitten on näiden ilmenemismuotoja. Enpä taida jaksaa niitä pohtia.
|