Perävainio Pirkko 
2 Kirkkokansaa suviaamussa

Kirkolle-teoksessa Volter Kilven luonnonkuvaajan lahjat tulevat esille paremmin kuin muissa Saaristosarjan kirjoissa. Ylätyyliin Kilpi kuvaa juhannuksen aikaista luontoa, sen vehreyttä, kukintaa ja tuoksuja. Jotakin samankaltaista kokee nykyajankin matkailija, joka poikkeaa katsomassa Kustavin maistonkeja mittumaarin aikaan.

Tuttua taasen on kirjailijan ihmiskuvaus. Muutamin piirroin hän tuo elävänä eteen kirkkoonmatkaajat toisensa jälkeen. Hän paljastaa myös näiden salaisimmatkin ajatukset, kateudet ja heikkoudet. Kuvauksissa on kuitenkin koko ajan ymmärrystä ja anteeksiantoa.

Kirkkokansassa on monenlaisia ihmisiä. Agata on sovitteleva vanhus, johon kaikki turvaavat. Härmälän Herman on ”small talkin” edustaja, hän on tunnettu leikinlaskustaan, joka ei ole liian julmaa. Mustasukkaisuus, nokkimisjärjestys ja tekosiveys tulevat myös kuvatuksi. Aikaisemmin olemme saaneet lukea hienoja kuvauksia lehmistä, hevosista ja lampaista ja nyt kuvataan hyvin kanatkin.

Siljan tarina on yksi niistä tavallisista tarinoista, joita kirjallisuus sisältää runsain mitoin. Nuori nainen raskaana, eikä tietoa huomisesta. Kilpi kuvaa Siljansa hienosti, hän on nuoren naisen puolella, ylistää elämän uskoa ja uuden syntymää. Juonellisesti ei tietysti näytä hyvältä, että Siljan ystävä on Pukkilan Verner, jonka isä on tietojemme mukaan kova järjestelemään nuorten avioliittoja.

Jono kasvaa ja mukaan tulee jo Toistalon väki eli kirjailijan kodin esikuva ja kirjailija yhtenä pojista. Hyvin monilla on muistoja lapsuuden kirkkomatkoista. Useimmiten ne kuitenkin taisivat kuvata jouluaamua, vain olenkohan väärässä?
 

Palautetta: 

Vesa Nuolioja: Kirkkomatkoista 

VNU:  Hyvin monilla minun ikäpolveni ihmisillä on noita muistoja lapsuuden kirkkomatkoista. Jotenkin olen apealla mielellä senkin perinteen häviämisestä (vai häviääkö se?). En pidä itseäni erityisen uskonnollisena, mutta sen kuuluisan Viljo Kojon tekstiin tehdyn joululaulun sanoin: "Mitä ymmärsin sit' en tiedä, pyhän tunnelman muistan vain." Nuo yhteiset kokonaisten perheiden, perhekuntien, kyläkuntien kokemat tunnelmat -voiko niitä enää saavuttaa? Omat elävimmät lapsuuden muistoni kirkkomatkoista ovat kyllä koulun kevätkirkossa käynnit. Väkevät muistot ovat jääneet myös pienen kylämme yhteisistä matkoista koulun kuusijuhliin. Matkoja tehtiin hevosilla. Kirkkorekien eteen valjastettuja hevosia kulki pitkä jono hämärtyvää metsätietä pitkin. 

Pekka Pihlanto: Kirkkomatka Velkuassa 

PPI:  Mieleeni tuli viime jouluinen kirkkomatkamme Velkuan Palvassa. Matkaa oli tosin vain kilometrin verran. Tiellä oli jo väkeä kauempana olevista taloista, ja matkamme varrella tuli lisää väkeä mukaan. Vähänkin pitemmältä tullaan autoilla, joten Kilven kuvaama sosiaalinen kanssakäyminen jää matkalla vähäiseksi. 

Lähetä palautetta! 


Kirjoita otsikko palautteelle tähän

Kirjoita palauteteksti tähän.

Kirjoita tähän nimesi:

..ja sähköpostiosoitteesi:

Tämän palauteviestin saa Pirkko Perävainio ja kopion Asko Korpela


Asko Korpela 20010214 (20010214) o o AJK kotisivu o Kirkolle