|
Olomuoto
Ensi oletus oli se, että runomuoto on hidasta luettavaa ja mahdollinen juonirakenne tallautuu runojalkojen alle. Itse asiassa tämä runorytmitys veti vauhdikkaasti eteenpäin ja sisältö suodattui hyvin mehevästi esiin.
Vanhat muisti- ja mielikuvat
Luettiinkohan koulussa juurikaan Kalevalaa? Ei paljoakaan muistikuvia, sen sijaan Vänrikeistä nousee mieleen lukuisia sekalaisia säkeenpätkiä. Entisellä työpaikallani esitettiin yleisölle sketsisarja Suomen kirjallisuudesta. Kohtalonani oli esittää Väinämöistä, hamuilin veteen syöksynyttä, hyvin viehättävää Aino-neitoa, mutta saaliina oli vain avustajan haaviini heittämä formaliinista nostettu sampi. Tämäkin kohta oli kovin toisenlainen kuin äskeisen pohjalta saatoin kuvitella. Eri taideteokset ovat etukäteen antaneet sankareille ulkonäön. Taulun kiroava Kullervo on juuri tuon muotoisena sijoitettavissa häntä käsitteleviin runoihin. Yllättävän paljon Kalevala on ollut esillä tänä vuonna, esimerkiksi radion ykkösverkossa oli kahden kuoron välinen Kullervo-tietokilpailu juuri suoriuduttuamme vastaavasta läksystä. Urakkamme lopputuloksena täydentyi palapeli, johon etukäteen oli varastossa vain muutama palikka.
Naiset
Ehkä suurin yllätys oli naisten suuri osuus koko tarinaverkostossa. Naiset ovat järkeviä ja suunnitelmallisia sekä hyvässä että pahassa. Nykyään jatkuvasti irvittävästä naisellisesta blondilogiikasta ei näy merkkiäkään. Naisten heikkous koruihin ja jalometalleihin tulee toisinaan esiin, vaikkapa Kyllikin kohdalla. - Verat veivät neien mielen, raha muutti morsiamen- Kuuleman mukaan Sibelius muutti sanan raha muotoon halu Kullervo-sinfoniansa sanoituksen ens versiossa, myöhemmin kohta on palautettu alkuperäiseen muotoonsa.
Meri
Aivan hämmästyttävä kokemus oli eepoksen merellinen luonne. Järvillä ja joella ollaan kovin harvoin, manalan vierailuissa kylläkin. Juuri merellä tapahtuvat seikkailut ovat houkuttaneet moniin sinänsä arvottomiin spekulaatioihin, enkä pääse tästä mielenhäiriöstä eroon nytkään. Monet viitteet tuovat Vienan meren erääksi mahdolliseksi sotatoimialueeksi. Sammon ryöstöretkeltä palaajia koetelleista Louhen nostattamista vaivoista jäi askarruttamaan Iku-Turson tapaus. Pyörteiseen aallokkoon ei liittynyt tuulta. A vot, Vienan merellä joillakin kohdilla tulvavuoksen korkeus pystysuunnassa on jopa 7 metriä. Se saattaa aiheuttaa riuttojen äärellä hyvin vaarallisia imupyörteitä.
Entä sitten?
Jos demokratia sen suo, ehkä seikkailemme seuraavaksi eteläisemmällä merialueella. Lukukokemuksia Homeroksen parissa toivoen kiitän Kalevala-ideasta.
|