Hellä Pirjo 
27 Naisen logiikkaa?

Joyce: Ulysses
Nyt on äänessä Molly. Poldyn sivistysyritykset eivät ole kantaneet hedelmää. Yhteen pötköön, ilman välimerkkejä kulkee Mollyn aatos hypähdellen ajasta, paikasta ja miehestä toiseen. Pilkun paikoista on esim. Hesarin yleisön osastollakin käyty taas viime aikoina keskusteluja. Pilkuista viis, kun olisi edes pisteet! 
 
 

Molly, Poldy ja muut miehet

Kirjan alkuosassa on Bloomin näkökulmasta kuvattu aviopuolisoiden ajautumista toisistaan erilleen, nyt saadaan siihen vahvistus Mollynkin ajatuksina. Täysin toivoton tapaus ei Poldy Mollyn mielestä kuitenkaan ole. Hyvinä puolina vilahtaa ainakin suopea suhtauminen vanhoihin naisiin, hyvä tietämys monenkinlaisista asioista, itsehillintä, sisäsiisteys (pyhkiin jalkansa) ja kehuupa Molly Poldyn olleen nuorempana itsensä Byronin näköinen. Poldyn aivoituksista ja salaisuuksista Molly on hyvin perillä, niin kirjeystävistä kuin laatikon aarteistakin. Mutta muutkin miehet kuin Poldy ovat Mollyn mielessä. Bloom jo luetteli Mollyn valloituksia, viimeisimpänä Boylan. Nyt kuullaan Mollyn näkökulmasta, millaisia hänen valloituksensa ovat olleet. Heitä on varsin sankka joukko, väliin vaikea pysyä perässä kuinka pitkälle kenenkin kanssa on menty. 
 
 

Molly

Mitä Mollysta saadaan selville kaiken flirttailun, puku- ja juhlakuvausten alta? Hän taitaa tuntea itsensä vähän vanhaksi, hieman liian lihavaksi, laihdutuskuurille pitäisi ruveta. Ura ei ole parhaalla mahdollisella tolalla edellisestä konsertistakin on kulunut jo vuosi, nyt on kuitenkin kiertue tiedossa. Uraa voisi tietysti vauhdittaa karkaamisella, kunnon skandaali tekisi terää. Mutta ei Molly sentään siihen ole valmis. Hän ei tunnu olevan oikein kotonaan Dublinissa, ajatus kääntyy usein Gibraltarille ja vanhoihin ystäviin. Uusia hänelle ei juuri tunnu olevan. Hän on hyvillään, ettei ole päätynyt suuren lapsiliudan äidiksi, mutta se taas tuntuu erottavan hänet ympäristön muista naisista. Ei hän järin onnelliselta vaikuta, mutta sopeutuu oleviin oloihin käytännöllisen asenteensa - otetaan asiat sellaisina kuin ne eteen tulevat - vuoksi kuitenkin paremmin kuin Poldy.

 

Palautetta 

Asko Korpela: Kohtuullinen vaatimus

Asko: 

"Pilkuista viis, kun olisi edes pisteet!" Muistuupa mieleen, että kerran luetin erään oppikirjani oikovedoksen teräväpäisellä opiskelijalla. Lisäsi yli 250 pilkkua parisatasivuiseen kirjaan!


 

Lähetä palautetta! 


Kirjoita otsikko palautteelle

Kirjoita palauteteksti tähän

Kirjoita nimesi tähän

..ja sähköpostiosoitteesi

Tämän palauteviestin saa Pirjo Hellä ja kopion Asko Korpela



Asko Korpela 20040209 (20040208) o o AJK kotisivu o Joyce