Hellä Pirjo 
11 Maailman parannustako?

Taas ollaan pubissa. Guinnessin juontitahti alkaa vastata mielikuvia irlantilaisten juomatavoista. 

Kertoja vaihtuu, kuka hän oikein on jää arvoitukseksi. Muu seurakunta on sekalaista, eikä kovin miellyttävältä vaikuta. Ällöttävä vihainen rakkikoira tekee porukasta entistäkin sekavamman. 

Teksti vaihtelee tyylistä toiseen, välillä tuntuu kuin lukisi Dickensiä, välillä pöytäkirjaa ja välillä raamattua. Jaksossa kärjistyy jo kirjan alussa esiin tullut vastakkain asettelu Irlanti-Englanti. Suvaitsevaisuus ei kukoista, sen saa Bloom kokea. 

Jakson keskushahmo on kansalainen. Ei järin miellyttävä mies hänkään. Hän viljelee iirinkielisiä sanoja ja listaa Irlannin historian merkkihenkilöitä niin muinaisilta sankariajoilta kuin Englannin herruutta vastaan kapinoineitakin. Puhutaan gaelilaisista urheilulajeista, joiden istuttaminen kansaan keskuteen lopulta onnistui. Hurling ja gaelilainen jalkapallo ovat edelleen valtavan suosittuja, kreivikunnallisen hengen nostattajia. Jalkapallo kuitenkin varsin brutaali laji. 

Bloom tuntuu tähän sakkiin täysin sopimattomalta henkilöltä. Hän ei mahtaile vaan rohkenee jopa epäillä poikkeaisivatko irlantilaiset vallanpitäjät juurikaan englantilaisista, vastaisivatko hekin väkivaltaan väkivallalla. Kateuden ja lopulta väkivallankin kohteeksi Bloom itsekin joutuu. Ensin hänen epäillään pimittävän kaikki luullut mahtavat vedonlyöntivoittonsa. Bloom sijoitti kuitenkin rahansa hevosen sijasta Paddy Dignamin lesken ja lasten avustukseen.

 

Palautetta 

Lähetä palautetta! 


Kirjoita otsikko palautteelle

Kirjoita palauteteksti tähän

Kirjoita nimesi tähän

..ja sähköpostiosoitteesi

Tämän palauteviestin saa Pirjo Hellä ja kopion Asko Korpela



Asko Korpela 20031019 (20031019) o o AJK kotisivu o Joyce