Rintanen Tapio 
Vaikutelma on tyrmäävä

Huhtikuun loppu. Sain Iliaan pitkäaikaislainaksi. Utelias kurkistus ensimmäiseen runoon. Vaikutelma on tyrmäävä. 

Runomitta vai mikä -jalka tämä on, näyttää erilaiselta kuin Kalevalassa, kuin Ateenalaisten Laulussa. Ei se mitään, tähän tottunee helposti. Mutta sisältö! Esiin vyörytetään henkilögalleria jumalia, puolijumalia, sankareita sekä heimoja ja kaupunkivaltioita. Jos jatko tuottaa samanlaisen nimitulvan, ei viikko tule riittämään tekstiannosta kohti. Päätän aloittaa salaa jo nyt ja varastoida tuotokset kesää varten. 

Käytössäni on Otto Mannisen suomennos, painos vuodelta 1962. Silmiin pistää erikoisten epiteettien käyttö: Akhilleus joutuvajalka, Apollo noutavanuoli, askelnopsa Akhilleus, Foibos hohtavajousi, Thetis kuuleajalka. Muutenkin teksti on juhlallisen oloista, mutta toisaalta kuvaus Odysseuksen laivojen rantautumisesta on aivan luontevaa merimiesohjeistoa. 

Osa henkilöistä on tuttuja, mutta heistäkin paljastuu uusia piirteitä. Agamemnon on muistikuvissani arvovaltainen ja hyväntahtoinen herra. Tässä katkelmassa hän on voittopuolisesti roisto. Akhilleus osaa näköjään myös ajatella. Jumalat ovat luku sinänsä. He ovat täynnä inhimillisiä heikkouksia ja intohimoja. Zeus on ajoittain lähellä tohvelisankaruutta ja väistelee vaimonsa epäluuloista silmälläpitoa. Muutkin jumalat ovat kuin kadun ihmismassasta taivaisiin nostettuja. Miten tällaiseen joukkioon luottava uskonto on saattanut toimia? 

Avausrunon keskeinen vaikuttaja on aikansa pandemia, jokin rutoksi nimetty tauti. Asutus lienee kasvanut kovin tiiviiksi ja kauppakosketuksien mukana on ilmeisesti idästä kulkeutunut ihmisiin iskeytyviä mikrobeja. Syyksi tulkittiin jumalten raivostuminen ja apuakin oli haettava samalta taholta. Kun jumalia on useita, aina löytyi joku pyyntöihin suosiollisesti suhtautuva. 

Lukukokemuksen hieman hankalassa alussa pelastuksena on ollut lopun selitysosasto. Arvelen jatkon sujuvan notkeammin henkilöiden ja heidän kirjavien sukulaisuussuhteittensa käydessä tutummiksi.

 

Palautetta 

Asko Korpela: Sisäänpääsy aivan toista luokkaa kuin omani

Asko:  Nyt jo kuudetta runoa lukiessani alkaa edes sinnepäin hahmottua. Kateeksi käy näin hyvä aloitus. Olet siis jo aikaisemmin tutustunut. 
 

 

Lähetä palautetta! 


Kirjoita otsikko palautteelle tähän

Kirjoita palauteteksti tähän

Kirjoita nimesi tähän

..ja sähköpostiosoitteesi tähän

Tämän palauteviestin saa Tapio Rintanen ja kopion Asko Korpela



Asko Korpela 20020820 (20020702) o o AJK kotisivu o Ilias