Pihlanto Pirjopäivi
23 Akhilleus jakaa ennakkoperintöä

Homeros: Ilias

 

Patroklos ilmestyy Akhilleukselle unessa

Myrmidonit käyvät kumppanin, siis Patrokloon itkentään ohjaten hevoset kiertämään ruumiin kolm kertaa,itkien Akhilleus lupaa uhrata kaksitoista iliolaista Patrokloon hautaroviolla ja lupaa Hektorin ruumiin koirien kaluttavaksi.

Kun väki runsaan aterian jälkeen nukahtaa, Patroklos ilmestyy unessa Akhilleukselle syyttäen tätä unohduksesta: Patroklos ei pääse Haadekseen ennenkuin hänet on haudattu:"Kerran viimeisen kätes anna, en astu, ma koito, koskaan Hadeen mailta, kun kirvoittaa tuli sielun" Lisäksi Patroklos pyytää, että hänet ja Akhilleus haudattaisiin samaan hautaan.

 

Säilyykö sielu Hadeen mailla

Akhilleus havahtuu:" Ihmepä ihmehien! Siis Hadeen maillakin, näämmä, säilyy sielu ja hahmo, mut on elo ihmisen poissa.."

 

Hautarovio poltetaan

Kun hautarovion polttopuut on hankittu, myrmidonit asettuvat saattueeksi kantaakseen Patrokloon hautarovion paikalle leikaten hiuksiaan vainajan päälle, myös Akhilleus leikkaa hiuksensa ja laskee ne Patrokoon käsille. Hautarovioon kannetaan puut, uhrieläimiä ja Akhilleuksen miekallaan surmaamat iliolaiset, tuli sytytetään, mutta tarvitaan vielä kaksi taivaan tuulta, ennekuin tuli alkaa kuluttaa hautaroviota.

Vaikka Akhilleus on luvannut Hektorin ruumiin koirille, ne eivät ole koskeneetkaan Hektorin ruumiiseen, silläsitä suojelee Afrodite.

Akhilleus antaa vielä ohjeet siitä, minkälainen kumpu on tässä vaiheessa rakennettava ja miten sitä voidaan korottaa sen jälkeen, kun Akhilleuskin on kummun alla.

 

Kiistämökilvat

Akhilleus julistaa peijaisten kiistämökilvat ja antaa kilpailuun palkinnot. Ensin on ravit (?), sitten nyrkkeilyottelu, kiekonheitto ja jousiammunta.

Jumalat tietenkin osallistuvat valjakkokilpailuun sekoittamalla tapahtumien kulkua. Tapahtumien kuvaus on yhtä vauhdikasta ja värikästä kuin Pekka Tiilikaisen/Höyry Häyrisen parhaat kilpailuselostukset. Akhilleus on kilpailun palkintoina jakanut suuren osan, ehkäpä suurimman osan sotasaaliistaan. Varmana kohta odottavasta kuolemastaan hän haluaa itse päättää, miten hänen aarteensa jaetaan. Akhaijit osoittavat, että kuluttavan taistelun jälkeenkin heissä on vielä sekä voimaa että kilpailuhenkeä. Tapaamme vielä "tutut" sankarit Menelaoksen,Diomedeksen, molemmat Aiaat, Odysseuksen, Antilokhoksen ja Merioneksen.

 

Palautetta 

Lähetä palautetta! 


Kirjoita otsikko palautteelle

Kirjoita palauteteksti tähän


Kirjoita nimesi tähän

..ja sähköpostiosoitteesi

Tämän palauteviestin saa Pirjopäivi Pihlanto ja kopion Asko Korpela



Asko Korpela 20021215 (20021215) o o AJK kotisivu o Ilias