Ankaraa surutyötäTämän laulun kantavat teemat ovat Akhilleun suru ja koston valmistelu - uusien varusteiden hankinta Hektorin Patrokleulta ryöstämien Akhilleulta lainattujen tilalle. Akhilleun suru Patrokleun kaatumisen johdosta on syvä. Näin siitä huolimatta, että ollaan sodassa ja kenen tahansa kaatuminen olin mahdollista. Antilokhos jopa pelkää, että Akhilleus viiltäisi suruissaan kurkkunsa veitsellään.
Äiti Akhilleun apuunEmo Thetiskin kuulee poikansa valituksen. Hän pitää palaveria meren alla suuren jumalatarjoukon kanssa ja surkuttelee poikansa odotettavissa olevaa kohtaloa. Ei ole helppoa jumalattarellakaan, kun sattui saamaan kuolevaisen pojan. Akhilleus selvittää paikalle kiiruhtaneelle äidilleen ongelmansa. Kumpikin tietää, että Akhilleus on tuomittu, mutta Hektorin kohtalo täyttyy ensin. Äiti lupaa hankkia taisteluasun. Sitä ennen Akhilleun ei sovi mennä "telmeeseen". Kalevalassakin oli tällainen sankarin ja äidin kiinteä suhde: Lemminkäisen äiti jopa pelasti paloitellun poikansa Tuonelan joesta ja kokosi eläväksi.
Kolme kovaa karjaisuaThetis matkustaa vanhan suojattinsa Hefaiston, "sepon kuulun", puheille hakemaan asua. Akhilleus sensijaan menee Heren neuvosta rohkaisemaan hätää kärsiviä akhaijeja. Nämä ovat jo vaarassa menettää Patroklon ruumiin viholliselle. Mitähän ruumiista on enää tämän riepottelun jälkeen jäljellä? Athene heittää ripsukkaan aigiin Akhilleun hartioille sekä pään ympärille leimuavan liekin. Kolme kovaa karjaisua näiden lisäksi Akhilleulta ja sekasorto ilialaisten keskuudessa on valmis - he jopa ruhjovat kaaoksessa toisiaan vaunuilla ja keihäillä hengiltä. Patroklon tomumaja saadaan pelastetuksi.
Athene ottaa houkkioilta älyn poisVälillä poiketaan troialaisten kokouksessa. Pulydamas on jälleen ehdottamassa defensiivistä strategiaa, mutta se ei kelpaa Hektorille: "Pulydamas, noin neuvoen etp' ole ystävä mulle, kun väen kaupunkiin taas sulloutumaan sinä vaadit." Aamulla siis akhaijien kimppuun pelottavasta Akhilleusta huolimatta! Kaikki iliolaiset kannattavat suunnitelmaa: "houkkiot, joilt' älyn pois oli ottanut Pallas Athene." Näinhän se yleensä menee ilman Pallas Atheneakin: johtajaa uskotaan viimeiseen asti ja kritiikin ääni sivuutetaan.
Ihmeseppo HefaistosAkhilleus jatkaa suremistaan ja pesee Patroklon ruumiin. Zeus ja Here sanailevat tapahtumien saamasta käänteestä: Akhilleun taisteluinnon paluusta. Samaan aikaan Thetis suorittaa aseiden hankintatehtäväänsä. Sattuipa hyvin, että seppo Hefaistos oli kiitollisuuden velassa Thetiille. Hefaistos on parhaillaan valmistamassa kattilanjalkoja ja pyöriä näiden alle. Vaikuttaa aivan automobiililtä, koska kyseinen tuote voi ihan itsekseen juosta Zeun linnaan ja vielä sieltä takaisinkin - ei kuitenkaan sentään Sammon veroinen ihme. Hefaiston apuna ovat "kuvaneidot … kultaiset, vaan kuin eläväiset impyet kuunaan." Tulee mieleen seppo Ilmarisen takoma kultainen neito.
Akhilleulle sarjakuvakilpiThetis kertoo Hefaistolle koko surkean tarinan omasta avioliitostaan ja pojan kurjasta kohtalosta sekä pyytää pojalleen kilpeä, kypärää ja sääryskiskoja. Seppo lupaa "asevarjeet, joit' ihaellen ihmiset ihmehtii, ken vain ikinänsä ne nähnee." Hefaiston taontatyön tulos kuvataan hyvin tarkkaan. Akhilleulle tarkoitettuun kilpeen tulee melkoinen sarjakuva. Miten kaikki nämä tapahtumat mahtuvat siihen, ja ovatko ne tarpeen Hektorin surmaamiseksi? Ehkä ideana on, että Hektor jää niitä tuijottelemaan ja on helposti yllätettävissä. Yön aikana työ tulee joka tapauksessa valmiiksi, ja Thetis "Hefaiston antimet nuo aniloistavat myötään, haukkana maahan liiti, ja jäi lumiharja Olympos".
|
||
PalautettaPirjopäivi: Äiti Akhilleun apuun
|
||
Lähetä palautetta! |
Asko Korpela 20021106 (20021106)
o
o AJK kotisivu
o Ilias