Pirjopäivi Pihlanto 
12 Nuo silmät

  • Vielä Rogozinin luona
  • Kaatumatautikohtaus
  • Palautetta
  • Lähetä palautetta!

  •  

    Vielä Rogozinin luona

    Rogozin kiskaisee ruhtinaan takaisin ja vie tämän tapaamaan äitiään.Matkalla ruhtinas kertoo neljästä kahden päivän aikana kokemastaan uskonnollisesta tilanteesta. Hän vastaa Rogozinin uskoa koskevaan kysymykseen "uskonnollisen tunteen perusolemusta ei voi kattaa minkäänlaisella järkeilyllä,----siinä on jotakin sellaista, jonka pinnalta ateistiset suunnat tulevat ikuisesti liukumaan pois ja ikuisesti puhumaan muusta kuin asiasta...... "Meidän venäläisessä maailmassa on tekemistä, usko pois!" sanoo ruhtinas. Rogozin pyytää ruhtinaan tinaristin ja vaihtaa sen omaan kultaristiinsä. "Ruvetaan veljiksi", sanoo ruhtinas. Kun Rogozin ja ruhtinas pääsevät Rogozinin äidin luo, tämä siunaa ruhtinaan. 

    Ruhtinas tekee uudelleen lähtöä, mutta haluaa ennen lähtöään halata "veljeään". Rogozin empii, mutta syleilee hänkin puolestaan ruhtinasta ja sanoo ruhtinaalle:"Jos se kerran on kohtalo, ota hänet". 

    Olemme saaneet lukea, miten kaatumatautikohtaus on lähestymässä. Ruhtinas tuntee outoa levottomuutta, hän ei pysty keskittymään mihinkään, mutta samaan aikaan hän on ihmeellisen herkkä vaistoamaan ympäristönsä ilmiöitä. 
     
     

    Kaatumatautikohtaus

    Oudon levottomuuden valtaamana ruhtinas lähtee hakemaan Nastasjan asuntoa. Hän on vaistoavinaan silmäparin vahtivan häntä, saman silmäparin, jonka hän tunsi jo aamulla asemalla saapuessaan Pietariin. 

    Ruhtinas muistelee aikaisempia kaatumatautikohtauksiaan, joita on edeltänyt kirkkaan oivalluksen hetki ja hän määrittelee sen tietoisuuden tavattomaksi voimistumiseksi. 

    Nastasja on lähtenyt Pavlovskiin, joten ruhtinas ei häntä tapaa. Sitävastoin hän havaitsee jälleen häntä tarkkailleet silmät, kenen silmät ne ovat. Hän on varma, että ne ovat Rogozinin silmät, ja hänen palatessaan hotelliinsa Rogozin onkin häntä odottamassa veitsi valmiina. Ruhtinaan kaatumatautikohtaus pelastaa hänet veitsen iskulta ja Rogozinin tulemasta murhaajaksi, vieläpä juuri äsken veljenä syleilemänsä miehen murhaajaksi 

    Jälleen tapaamme viestinviejä Koljan, ruhtinaan Hermeksen, joka on palannut Pietariin, saapunut ruhtinaan hotelliin ja tavannut ruhtinaan taudinkohtauksen kourissa. Hän hankkii lääkärin, joka paikkaa ruhtinaan kohtauksen kourissa tajuttomana portaita kieriessään saamat vammat. Illan tullen Kolja vien ruhtinaan Lebedevin luo ja muutaman päivän päästä jo kaikki ovat Pavlovskissa. 
     
     

Palautetta 

Lähetä palautetta! 


Kirjoita otsikko palautteelle

Kirjoita palauteteksti tähän

Kirjoita nimesi tähän. (Nimettömiä ei huomoida.)

..ja sähköpostiosoitteesi

Tämän palauteviestin saa Pirjopäivi Pihlanto ja kopion Asko Korpela



Pihlanto Pirjopäivi 20071022 (20071022) o Ajk kotisivu o Dostojevski o WebMaster