Pirkko Perävainio
07 Vanutusmyllyistä parturinvatiin

Cervantes: Don Quijote

Cervantesin kirjan päähenkilöt kokevat jälleen seikkailuja ja myös keskustelevat henkevästi. Don Quijote ja etenkin Sancho Panza tulevat aina vain rakastettavimmiksi persooniksi. He ovat aitoja tunteissaan ja monet puheenparret elävät edelleenkin vuosisatoja myöhemmin. On jo nähty, että Espanjassa on runsaasti lampaita. Lampaista saatiin lihan lisäksi villoja, joista tehtiin sarkaa. Saran valmistuksessa välttämättömiä vanutus- eli tamppimyllyjä sankarit pelästyivät pimeässä. Don Quijote aikoi herättää henkiin Pyöreän pöydän ritarit, mutta aie kariutui myllyihin, tai oikeastaan tamppimyllyjen pitämään ääneen. Panza pelkäsi ääniä niin, että ovelasti sitoi Rocinanten jalat, ettei hevonen pääse kulkemaan. Hän kertoi tarinan vuohipaimenesta ja tähän rakastuneesta naisesta, mutta tarina jäi keskeneräiseksi.

 

Seimen kakkaajan esikuvako?

Espanjalaiseen perinteeseen kuuluu olennaisena jouluseimi. Meikäläisestä on tuntunut oudolta seimessä esiintyvä kakkaava henkilö. Nyt tässä Cervantes esittää luontevasti Panzan suolen tyhjennyksen ja ihmettelen onko traditio näin vanha. Meillä kysytään kainosti esimerkiksi sairaalassa, onko suoli toiminut ja lapsetkin huutavat WC:ssa "pyyhkimään". Selvästi vältellään eräitä sanoja. Isäntä ja renki mittelevät sanallisia voimiaan. Renki tekee pilaa isännästään ja menee hieman liian pitkälle, että joutuu lupaamaan vaieta.

 

"Ryntäyslakki"

"Kun ovi painuu kiinni, niin toinen aukenee", on don Quijoten erinomainen päätelmä. Toinen ovi on tällä kertaa aasilla kulkeva parturi parranajovati päässään. Hän näyttää sankaristamme kuitenkin ratsastavalta kultakypäriseltä ritarilta, jonka kimppuun on käytävä. Parturi pakenee ja aasilta vaihdetaan valjaat. Aseenkantajan mielestä isännän tulisi palvella jotain valtiasta, että teot palkittaisiin ja kirjoitettaisiin ylös. Miekkoset pohtivat sukutaustan merkitystä ja mm. sitä, miten parta olisi ajettava joka toinen päivä.

 

Palautetta 

Pirjopäivi Pihlanto: Vanutusmyllyt

Pirjopäivi: 
20060621

Kiintoisaa oli saada tietää, mitä nämä tamppaus-tai vanutusmyllyt ovat ja että ne kuuluvat kankaan valmistukseen. Onko Suomessakin ollut moisia työkaluja käytössä?


pirjopaivipihlanto@jippii.fi
 

Pirkko Perävainio: Ns.tamppimylly

Pirkko: 
20060623

Internetissä on esim. Virtain Jäähdyspohjan kylässä olleesta myllystä


pirkko.peravainio@pp.inet.fi
 

Lähetä palautetta! 


Kirjoita otsikko palautteelle

Kirjoita palauteteksti tähän


Kirjoita nimesi tähän. (Nimettömiä ei huomoida.)

..ja sähköpostiosoitteesi

Tämän palauteviestin saa Pirkko Perävainio ja kopion Asko Korpela



Perävainio Pirkko 20060619 (20060619) o  Asko.Korpela@nbl.fi o Webmaster Cervantes