Ensimmäinen uroteko jää puolitiehenKotimatkallaan don Quijote törmää kuritusta saavaan paimenpoikaan ja tämän isäntään. Sankari uskoo arvovallallaan pelastavansa pojan, mutta vielä mitä, poika saa uuden kurituksen. Itse hän ryhtyy tappeluun kauppiasjoukon kanssa ja saa melkoisen löylytyksen. Sankarin pelastaa kotikylän talonpoika hyvää hyvyyttään, mutta joka pelkää itsekin tulevansa hulluksi autettavan puheiden takia.
Kirjaston suursiivousRitariromaanien suurkuluttajan eli don Quijoten talo joutuu sekosortoon ensiksi siksi, että isäntä on kadonnut ja sitten vielä enemmän, kun isäntä tuodaan kotiin sekavassa mielentilassa. Sekä emännöitsijällä että sisarentyttärellä ovat jalat tukevasti maassa ja heidän diagnoosinsa mukaan isännän pää on mennyt sekaisin ritariromaanien lukemisesta. Saatana ja Barabbas perikööt sellaiset kirjat, jotka ovat niin tärvelleet Manchan-maakunnan hienoimman pään, naiset sanovat. Samaa mieltä ovat sankarimme ystävät pappi lisensiaatti Pero Pérez ja parturi Nicolás-mestari. Toista sataa kirjaa joutui nyt ankaraan syyniin ja polttoroviolle. Joitakin käännöskirjoja, runoteoksia ja kirkkoherran ystävien kirjoittamia säästettiin ja vietiin kellariin. Hauska kohta kirjassa on se, jossa Cervantesin "Galatea" säästetään. - Cervantes on ollut jo monet vuodet erinomainen ystäväni, ja minä tiedän että hän on perehtynyt onnettomuuksiin paremmin kuin säkeiden sepittämiseen. Hänen kirjassaan ilmenee kiitettävää kekseliäisyyttä; hän panee alulle yhtä ja toista, mutta ei kehittele mitään loppuun asti. Täytyy odottaa hänen lupaamaansa toista osaa; ehkäpä hän siinä itsensä parantaa ja voittaa täysin sen armon, joka häneltä nyt evätään. Säilyttäkää te häntä asunnossanne, kunnes saadaan se nähdä, sanoo pappi parturille Cervantesin mukaan. Kirjastossa on mieletön määrä espanjalaista kirjallisuutta, joka ei minulle ole lainkaan tuttua. Viittasin ensimmäisessä lukutehtävässä nuorisolle tarkoitettuun laitokseen. Siinä ei syystä kyllä luetella yhtäkään kirjaa tai kirjailijaa. Kirjojen poltto on mitä brutaalein tapa. Tulee heti mieleen diktatuurivaltiot, jotka vielä 1900-luvun puolivälissä antoivat rovioiden roihuta.
Aseenkantaja ja paitoja mukaanPari viikkoa jaksoi don Quijote olla aloillaan. Sitten hän varustautui kotiväeltä salaa toiselle matkalle palkaten itselleen aseenkantajaksi talonpoika Sancho Panzan ja ottamalla majatalon isännän antaman vihjeen mukaan myös puhtaita paitoja. Aseenkantajan varustuksena oli aasi ja haarapussi.
|
Palautetta |
Lähetä palautetta! |
Perävainio Pirkko 20060515 (20060515) o Asko.Korpela@nbl.fi o Webmaster http://www.askokorpela.fi/lukupiiri/Cervantes/Cervantes.htm">Cervantes