Naidako prinsessa vai ei?Sancho ja Don Q pohtivat innolla, josko Donin pitäisi naida prinsessa vai ei. Täytyy myöntää, että ritareiden periaatteet vaativat aikamoisia uhrauksia, ja Sanchon näkökulma on kyllä erinomaisen ymmärrettävä. Aikamoinen sepustelija on Sanchokin, joka ihan sujuvasti keksii, miten hänen kuvitteellinen tapaamisensa Dulcinean kanssa sujui. Mielenkiintoinen on tämäkin vaatimus, että ritaria pyydetään suorittamaan yksi työ loppuun, ennen kuin käy uuden uroteon kimppuun. Tämä periaate olisi tietysti ihan hyvä toisinaan muistaa omassakin työssään, kun alussa olevat projektit ovat jotenkin paljon kiinnostavampia kuin vanhojen loppuun saattaminen.
Pokerinaamalle käyttöäMuilla seuralaisilla on tietysti hauskaa tämän parivaljakon edesottamuksia seuratessa. Ihmettelen kyllä, miten itse saisin pidäteltyä nauruani moisessa tilanteessa, ennen kaikkea niin pitkään. Kyllä se niin on, että joskus toisten pikku vastoinkäymiset ovat aika koomisia. Eräänä iltana odottelin paikallisen suurmarketin kassajonossa vuoroani, kun ohitseni hypähteli arviolta neljävuotinen pikkupoika eteenpäin kummallisesti vinkuen. Yhtäkkiä hän pysähtyi, hartiat lysähtivät kasaan ja hän totesi selvällä suomen kielellä: "kakka tuli jo". Tuotapikaa paikalla oli perässä juossut isosisko. He olivat selvästi turisteja, jotka olivat oudossa kaupassa eivätkä ehtineet löytää vessaa ajoissa. Pikkumiehen ja hänen isosiskonsa kohtalo oli tietysti kova, eikä vanhemmillakaan varmaan hauskaa ollut, mutta kyllä minulla oli naurussa pitelemistä; kumma kyllä onnistuin siinä niin pitkään, että pääsin kaupasta ulos. Kun kerroin kokemuksistani pikku tyttärilleni (6 ja 9 vuotta) pienen performanssin kera, he tykästyivät pikku tarinaani niin, että sain esittää sen useana iltana uudestaan ja uudestaan tyttöjen vetäytyessä yöpuulle.
Kaikki tiet vievät majataloon?Taas kerran arvon sankarimme päätyivät majataloon, jossa heille on jo sattunut useampi kommellus. Tällä kertaa pääsemme ihmettelemään, kuinka majatalon isäntä näyttää uskovan, että kaikki kirjoihin ja kansiin painetut tarinat ovat totta. Onko tässä ollut ajatuksena palata takaisin Cervantesin alkuideaan, ritarikirjallisuuden pilkkaamiseen? Seuraavaksi meitä odottaakin uusi sivutarina mielettömästä uteliaisuudesta.
|
Palautetta |
Lähetä palautetta! |
Kinnunen Jouko 20060719 (20060719) o Asko.Korpela@nbl.fi o Webmaster Cervantes