Seinällä oli korvatKamarirouva Dona Rodriguezin vierailun aikana hän vähän pelkäsi jospa seinillä on korvat ja niinpä oli. Tuo aaveidenhyökkäys liittyi siis siihen, että herttuatar kuuli, että hänen vetohaavoistaan juteltiin. Henkilökohtaista asiaa, jota ei ole mukava kuulla muiden puhuvan ja niinpä nopean suunnitelman avulla saatiin taas aaveet liikkumaan. Näköaisti on meille todella tärkeä aisti: mitä muuta aistia huijaamalla oikeastaan aaveista voisi tulla tässäkään tapauksessa todentuntuisia. Jos silmät kertoisivat sen, mitä oikeasti tapahtuu, niin tuskin mitkään ääniefektit voisivat meille todentuntuisesti väittää, että kyseessä oli aaveet. Samaan jaksoon oli myös saatu mahtumaan vihdoin kertomus siitä, miten Sanchon vaimolle saatiin toimitettua kirje. Mukavaa kerrontaa. Hovipoika hoiti homman joustavasti ja kirjeen vaikutusta kyläläisiin kuvattiin todentuntuisesti. Toiset uskoivat, toiset eivät käskynhaltijan virasta. Toisilla alkoi heti ajatus kulkea, että miten nyt pitää käyttäytyä ja miten saadaan tällainen hieno asia tiedoksi myös muille. Hovipoika sai syötävää sillä aikaa kun vastauskirje kirjoitettiin ja kaikki tuntui sujuvan mutkitta. Joskus asiat vaan hoituivat - toisinaan taas ei.
Sanchon tuomarintaitoa mitataanAikaisemmassa jaksossa kirjoitin, että Cervantes on onnistunut saamaan Sancholle paljon "älykkyyspisteitä". On mielenkiintoista nähdä miten näitä pisteitä jatkossa tullaan käyttämään. Nyt tuli todellinen tulikoe, jossa oikeastaan ei oma älykkyys varmaan kenenkään tuomarin kohdalla riittäisi vaan pitää pohtia asioita periaatteelliselta kannalta. Jos toinen pitäisi sekä hirttää että todeta syyttömäksi, on paradoksi valmis. Mitä tehdä? Tässä kohtaa Sancho Panza päättelee ensin itse, että aina on kiitettävämpää tehdä hyvää kuin huonoa ja samalla hän löytää perustelut myös Quijoten neuvoista. (Neuvoista, joita tuli valtavasti Panza tässä kohtaa muistaa juuri sopivan) Quijote neuvoi, että jos oikeus on epäilyksenalainen, silloin pitää taipua ja tyytyä armahdukseen. Tässä kohtaa sanaa "tyytyä" tuntui kirjassa jotenkin erikoiselta sanavalinnalta. Näinkö alkuperäisessä tekstissäkin on, Asko?
Sanchon murheetSamoista asioista julkisuuden henkilöt ovat saaneet kärsiä jo kauan. Sanchon yksi murheista oli kiire, jolla ei edes ehdi kynsiä hoitaa. Joskus ajattelen, että nykyajan julkkikset joutuvat koville monessa suhteessa eikä vähiten ulkonäköön liittyvissä asioissa. Tuskin kynsien leikkuu nyt niin iso asia on, mutta kaikki muu huolto. Joskus vaan ihmettelee mistä aika huoltotoimiin oikein revitään? Yksikin kerta hiukan "huolettomammin" pukeutuneena voi aiheuttaa suurenkin kirjoitusryöpyn ainakin naisten lehdissä, jos ei ihan iltapäivälehtien lööppeihin pääsekään. Toinen yhteinen murhe Sanchon ja nykyisten julkkisten kanssa on ravinto. Jo toiseen otteeseen lähisivujen aikana, uhrataan useita rivejä siihen, miten Sancho saa kärsiä nälkää. Hän jo uskottelee, tosin kait hymyssä suin, että tohtori Pedro Tuima on se vakooja, jonka on määrä murhata Sancho. Sanchon mukaan lääkäri tappaa hänet vähitellen aiheuttamalla mieliharmia kieltämällä kaiken hyvän ruuan: Etukäteisodotukset virasta olivat pitkälti pohjautuneet loistaviin ruokiin ja rahan runsauteen. Kummastakaan ei ole tietoakaan.
Sancho jatkaa töitäänToriämmien ammattietikkaan Sancho paneutui ja antoi toriämmälle vilpillisestä vakan täytöstä porttikiellon torille pariksi viikoksi sekä vakan sisällön hän lähetti vaivaistalon lapsille, jotka osasivat erottaa pahentuneet pähkinät kunnollisista. Hän myös määräsi että hamstrausta ei saanut harrastaa, viinin alkuperä oli ilmoitettava ja veden lisääminen viiniin aiheutti kuolemantuomion. Hän alensi kenkien hintoja ja vahvisti minimipalkan. Ihmetöiden laulaminen sokeilta kiellettiin, koska ne eivät varmaankaan olleet totta ja raajarikkoista ei saanut teeskennellä. Hyviä ohjeita kaikki tyynni ja vaati varmaan siviilirohkeuttakin. Nämä Sanchosta kertovat luvut ovat jotenkin mielenkiintoisempia kuin nuo, jotka kertovat Quijotesta. Tosin lukujakson viimeisessä luvussa luetut Sanchon vaimon Teresan kirjeet olivat hauskoja - sekä herttuattaren että minun mielestäni.
|
||
PalautettaAsko Korpela: Sinäpä sen sanoit!
|
||
Lähetä palautetta! |
Asko Korpela 20070115 (20070112) o AJK kotisivu o Cervantes o Webmaster